Soğan Suyu Saç Beyazlarını Yok Ediyor

Soğan Suyu Saç Beyazlarını Yok Ediyor

Saçlar saçlar saçlar! Biz kadınların en önemli aksesuarı, süsü bu sebeple de en özenli en bakımlı yerlerimizin saçlarımız olması gerekiyor. Çoğu genç kadın ufak yaşlardan itibaren saçlarını fönlüyor, maşalıyor ve hatta boyuyor. Saç tellerinin yapısının daha doğrusu saç melaninin fön, maşa ve boya gibi kimyasallarla bozulması ise saçların erken beyazlamasına sebep olabiliyor. Sizler için saçların beyazlamasını önleyen hatta beyazlayan saçları yok eden bir kür araştırdık. İşte beyaz saçlara son veren soğan kürü…

Saç neden beyazlar?

Saç beyazlaması saça rengini veren melanin maddesinin azalarak şeffafa yakın renk almasıdır. Bazı insanların henüz 20’li yaşlarında saçları beyazlarken bazılarının 60’lı yaşlarında bile saçları siyahtır. Peki saçtaki melanin neden ve nasıl azalır? Bazı insanların gencecik yaşında saçları beyazlarken bazılarının neden yaşlandığında bile simsiyahtır? Saç beyazlamasının nedenleri şunlardır:

Stres saç beyazlamasını tetiklemektedir. Stres ve üzüntü anında vücut daha fazla kortizon hormonu salgılamaktadır. Gereğinden fazla salgılanan kortizon hormonu sebebiyle vücut başka alanlarda kısıtlamalara gider ve melanin dengesi bozularak saç beyazlar.

Saçın erken beyazlamasına sebep olan etmenlerden biri de kimyasal saç boyalarıdır. Saçın melanin dengesini bozan saç boyaları saçın çok erken yaşlarda beyazlamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple özellikle ailesinde erken saç beyazlaması problemi olanların 30’lu yaşlardan önce saçlarını boyamaması gerekir.

Saç beyazlamasını önlemek için nasıl beslenmeliyiz?

Beslenme saç beyazlarını tetikleyen ya da yavaşlatan en önemli etmendir. Doğru beslenerek gerekli vitamin, mineral ve proteinleri almak saç beyazlaşmasını geciktirmenin en önemli yoludur. Peki hangi besinler saç beyazlamasını önler? İşte yanıtı…

Saç için gerekli olan tüm vitaminler yeşil sebzelerde bulunmaktadır. Ispanak, kıvırcık, brokoli, yeşil soğan, karalahana gibi yeşil sebzeler saç beyazlamasını önleyen gıdaların başında gelmektedir.

Çikolata! Evet şaşırabilirsiniz ancak çikolata melanin üretimini destekleyen gıdaların başında gelmektedir. Çikolata saçın melanin üretiminde ihtiyaç duyduğu bakırı içerir. Bakır saç tellerinin renginin bozulmadan orijinal haliyle kalmasını sağlar.

C vitamini saç renginin korunmasını sağlamaktadır. Bu sebeple portakal, mandalina, kivi gibi C vitamini yönünden zengin meyveler saçın orijinal rengiyle kalmasını sağlamaktadır. Çilek ve kiraz ise saç beyazlamasına karşı tüketilecek besinlerin en başında gelmektedir.

Soğanın saça faydaları nelerdir?

Saç derisindeki mikrop ve parazitleri öldüren soğan, sülfür içeriği sayesinde saç diplerindeki mantar ve iltihabik sorunlara son vermektedir.

Soğan saç köklerinde biriken ve saçların renklerini kaybetmesine sebep olan hidrojen peroksidi ortadan kaldırmaktadır.

Saç için son derece önemli olan katalaz enziminin üretimini arttıran soğan saç beyazlamasını önlemektedir.

Saç beyazlamasına soğan kürü nasıl yapılır?

Soğanı ortadan ikiye bölüp portakal ya da limon gibi sıkacakla sıkın ya da robottan geçirerek suyunu sıkın. Elde ettiğiniz soğan suyunu saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Bu şekilde 1 saat bekleyin. Ardından saçlarınızı durulayın. Etkili bir sonuç için soğan kürünü haftada en az üç kez uygulayın.

Not: Herhangi bir alerjiniz olup olmadığını test etmek için önce ufak bir bölgede deneme yapın.

Yorum Yap

Yorumlar

03 Mar 2017
Bunu deneyen bir yakınım var, büyük fayda gördü.
03 Mar 2017
Güzel bir derleme olmuş, çoğu kişinin işine yarıycak bir makale.Teşekkürler!!!