Hızlı Saç Uzatmanın Yolları

Hızlı Saç Uzatmanın Yolları

Uzun ve sağlıklı saçlar dişiliğin en büyük silahı belki de. Hormonların etkisiyle erkekler için de bir kadın da en önemli unsur olarak görülmektedir uzun saçlar. Çünkü uzun saçlar sağlık ve doğurganlık anlamlarına da gelmektedir. Biz kadınlar saçlarımızı fön, maşa, boya derken yıpratıyor ve her seferinde kestirmek zorunda kalıyoruz. Ancak saç bakımıyla ilgili ufak tüyolar ile saç sağlığını güçlendirmek ve saçların hızlı uzamasını sağlamak mümkün. Sizler için sağlıklı ve upuzun saçlara giden yolda uygulanması gerekenleri araştırdık. İşte yanıtı…

Saçınızı ısıdan sakının

Saç şekillendirme bir kadının en önemli bakım rutinlerindendir. Kimimiz pırasa gibi düz saçlarını dalgalandırmak için kimimiz ise dalgalı saçlarını düzleştirmek için ısı yöntemlerini kullanıyor. Ancak saçlarımıza en büyük zararı saç şekillendiriciler veriyor. Bu sebeple mümkün olduğunca şekillendirici ısı aletlerinden uzak durmak gerekiyor. Fakat ben saçlarımı şekillendirmeden duramam diyenlerdenseniz saçlarınızı şekillendirmeden önce ısıya karşı koruyucu sprey kullanmayı ihmal etmeyin.

Saçlarınızı çok sıkı toplamayın

Biz kadınlar özellikle evdeyken saçlarımızı tepeden sımsıkı topluyoruz. Ancak farkında olmadan saçlarımıza en büyük kötülüğü yapıyoruz. Saç köklerinin çok gergin bir şekilde toplanması saçları kırmanın yanı sıra uzama hızını da yavaşlatıyor. Bu sebeple saçlarınızı toplamak istediğinizde gevşek modelleri ya da salaş örgü modellerini tercih edin.

Islak saça tarak vurmayın

Duştan çıktınız ve saçlarınızı kurutacaksınız. İlk olarak saçlarınızı mı tarıyorsunuz? Cevabınız evet ise çok hatalısınız demektir. Saç ıslak haliyle kırılmalara ve ısıya karşı olabileceği en güçsüz haldedir. Bu sebeple saçlarınızı duştan sonra havlu yardımıyla kapatıp 1-2 saat bekletin ve ardından kurulayın. Eğer ki aceleniz varsa o zaman da aralıklı bir dişli tarak yardımıyla tarayın.

Saç diplerine yağ ve masaj bakımı yapın

Saçlarınızı çok sık yıkamayın. Zira saçınızın kendi doğal yağına da ihtiyacı var. Bununla birlikte saç diplerindeki yağlar en uca kadar ulaşamayacağı için saç bakımı konusunda kullanımı önerilen argan yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi yağ çeşitlerinden birini haftada bir olmak üzere kullanın.

Beslenmenize özen gösterin

Sağlıklı saçların kaynağı elbette sağlıklı beslenmedir. Zeytinyağı, omega 3, C ve E vitaminleri, protein ve biotin yönünden zengin gıdalarla beslenin. Bu gıdalar hücre yenilenmesini destekleyerek saçların sağlıklı ve hızlı bir biçimde uzamasını sağlayacaktır.

Saç kırıklarınızı düzenli aldırın

Saçlarınız uzasın diye kesmiyorsanız kesinlikle yanlış yoldasınız. Saçlarınıza son derece iyi baksanız da kırıklar oluşacaktır. Bu kırıkları 2 ayda bir 1-2cm olmak üzere kestirin ancak; fazlasını kestirirseniz uzun saçlar hayal olur.

Yorum Yap

Yorumlar

18 May 2017
Saçlarımı daha hızlı uzatmak için araştırma yaparken rastladım yazınıza, oldukça faydalı çok teşekkürler
07 Tem 2017
sık yıkayınca şampuan da iyi geliyor sanki.