Adet Nasıl Geciktirilir

Adet Nasıl Geciktirilir

Kadınların, her ay düzenli misafiri olan adet dönemi, bazen düğün, hac dönemi, tatil gibi özel günlere denk geldiğinden geciktirmek istenmektedir. Eğer siz de adet geciktirme istiyorsanız ve "adet nasıl geciktirilir", "adet geciktirmenin yolları", "adet geciktirmenin bitkisel yolları" gibi konuların arayışı içinde iseniz tam da aradığınız yerdesiniz. Kadına özel herşey, sizin için nasıl adet geciktirilir bunun bilgisini veriyor.

Adet Geciktirme Yolları

Adet geciktirmenin yolları arasında hem ilaçlı hem de bitkisel yollar yer almaktadır. Sitemizde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Daha sağlıklı ve güvenilir geciktirme için doktorunuzla görüşmeniz gerektiği konusunda sizleri uyarıyoruz.

Adet Geciktirici İlaç

Adet geciktirici ilaçlar rahim iç tabakasına etki ederek kanamanın gerçekleşmemesini sağlayan etki gösterir. Sanıldığının aksine adet geciktiren bu ilaçlar yumurtlama üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Yani adet geciktirici ilaçlar doğum kontrol hapı olarak kullanılamaz.

Adet geciktirici ilaç olarak bilinen en yaygın ilaç PRİMOLUT ; adet döneminden 1 hafta (en az 4 gün) öncesinden kullanılması gerekmektedir. İlacı yazdıracağınız hekimden kullanım ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Primolut kullanımı bırakıldıktan sonra genellikle 2-3 gün içerisinde tekrar adet görmeye başlarsınız. Nadir de olsa bu süre uzayabilir, herhangi bir sıkıntı yoktur. Tekrar adet döneminiz düzene girecektir.

Adet geciktirici ilaçlar zararlı mıdır? Adet geciktirici ilaçlar kısırlık yapar mı? diye çok sorular gelmektedir. Ancak korkulanın aksine adet geciktirici ilaçların böyle bir zararı yoktur. Hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte şişkinlik, kabızlık, baş ağrısı gibi etkiler görülebilir. Ancak bunlar geçicidir. Kısa süre içinde bu şikayetleriniz kaybolacaktır.

Adet Geciktirici Bitkiler

Adet geciktirici ilaçların yan etkilerinden korkuyorsanız veya ilaç kullanımı konusunda endişeleriniz varsa ilaç kullanmayarak da adet geciktirme işlemini yapabilirsiniz.

1-) Maydanoz: adet döneminizi birkaç gün geciktirmek istiyorsanız maydanoz yapraklarını kaynatarak içebilirsiniz.

2-) Tarçın: Bilinen en etkili bitkisel yöntem tarçın kullanımıdır. Bir tatlı kaşığı toz tarçın kullanımı adeti geciktirir. Tarçının düzenli kullanımı adet düzensizliklerine neden olmaktadır.

3-) Zencefil ve civanperçemi: Zencefil ve civanperçemi kullanımı da kadının âdetinin gecikmesini sağlamaktadır. Zencefil ve civanperçeminin beraber kaynatılıp, demlenmesinin ardından içilmesi, adet döneminizi birkaç gün erteletir. Ancak bu çayın etki edebilmesi için, adet döneminize en az 1 hafta olması gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.