2018 Ferace Modelleri

2018 Ferace Modelleri

Muhafazakar kadınların giyimine kuşamına dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle tesettür giyim artık daha rahat hareket etmelerini sağlamaktadır. Tesettür kelime anlamıyla örtünme ve kapanma anlamları taşımaktadır. Dini kurallar bütünüyle ve öğretileriyle ortaya çıkan tesettür giyim kendi modasını oluşturarak muhafazakar kadınların dikkatini çekmiştir. Ülkemizde son yıllarda artış gösteren tesettür modasına doğru orantılı olarak satışlar da artmıştır. Özellikle tunik, ferace, tesettür abiye gibi ürünler, günlük yaşam arasında tercih edilebilirdir. Tunik dervişlerin hırkası olarak da bilinen uzun ve mantoya benzer bir kıyafettir. Bu sebeple kadınlar normal kıyafetlerinin dışına tunik giyimi yapılmaktadır. Ferace ise bol gömlek olarak da anlatılabilen bir giyim ürünüdür. Özellikle okul, iş ve toplantılar için tercih edilebilir bir ürün olan ferace, yüksek satış hacmine sahip. Tesettür abiyeler ise özellikle nişan, düğün, sünnet gibi merasimlerde giyiliyor. Türkiye’de merasimlere dikkat edilmesi ve bolca yapılması sebebiyle tesettür abiye hayat kurtaran bir giyim ürünü olmuştur. Muhafazakar kadınların yıllar içerisinde oturttuğu ve dini kurallara göre dizayn ettiği tesettür giyim Türkiye’de yüksek satış oranlarına ulaşmıştır. Tesettür modasında artık daha canlı renkler ve tarz kıyafetler dikkat çekmekte. Özellikle batı modası ile dini harmanlayarak ortaya çıkartılan tesettür modası büyük şehirlerde çok dikkat çekiyor. Alışveriş merkezleri ve dükkanlarda sadece tesettür modasına ait ürünler satılan işletmeler açılıyor. Televizyon dizilerinin etkisi ile birlikte Ortadoğu ülkelerinde de tesettür modasını Türk firmaları belirliyor. Türkiye’de ise Türk firmalarının yanısıra özellikle global markaların ürettiği türbanlar ve tesettür giyim ürünleri dikkat çekiyor. Türkiye pazarının büyümesine endeksli olarak kendi modacıları tarafından hazırlanan ürünleri televizyon, dergi, gazete ve internet gibi mecralarda bol reklamla tanıtan global markalar satış grafiklerini her geçen gün arttırmakta.

Genç muhafazakar kesim içinse üretilen ürünler daha da fazla. Özellikle üniversite çağındaki genç kadınlar için üretilen tesettür modasının çeşitliliği göz dolduruyor. Seçim konusunda da kararsız kalmak gibi kötü durumlarla karşı karşıya kalan kadınlar, marka aidiyeti oluşturarak tesettür modasından vazgeçmiyorlar. Okula giderken, dışarı çıkarken ve farklı yerlerde bulunurken sürekli değişken kıyafetler ve renklerle gezebilen muhafazakar kadınlar bu durumdan son derece mutlular. Tek tip elbise yerine daha yaratıcı tesettür modasıyla kendi yaşamlarına göre dizayn ve kombin ettikleri kıyafetleri giyen kadınlar, daha fazla ürün çeşitliliğiyle rahat hareket alanı buluyorlar. Tesettür giyim sadece muhafazakar kesimin değil, bol giyinmek isteyen kadınların da tercihi olmakta. Özellikle ceketler, gömlekler ve etekler gibi ürünlerde bol olması seçeneği muhafazakar olmayan kadınların da tercih etmesini sağlıyor. Bu sayede yaşam tarzlarına yönelik giyim içerisinde bulunabiliyor ve kombinlerini buna göre yapabiliyorlar.

Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte online satış platformları tesettür modasına eğilmiş durumda. Büyük online satış sitelerinin yanısıra sadece tesettür modasına ait satışlarda bulunan butik sitelerde mevcut. Birbirinden farklı dizayn ve renklerin sergilendiği internette fiyatların düşük olması da seçim sebebi oluyor. Online satışların fiyatları indirmesinden ötürü aynı para daha fazla ürün alabilen kadınlar, farklı kombin seçenekleriyle alışverişlerini tamamlıyor ve tesettür modasına uymaya devam ediyorlar. Dinin kuralları ve öğretileriyle yoğrulan tesettür modası daha senelerce ülkemizde hakim moda akımları arasında yer alacağa benziyor. Ülkemizin muhafazakar kesmi de bunu sürdüreceğe ve var olan pazara daha fazla katkıda bulunacağa benziyor. Artık daha rahat, tarz ve zarif ürünler bulabilen muhafazakar kadınlar, aynı zamanda defilelerde inceleme yaparak artı ve eksi yönleri belirtebiliyorlar. Muhafazakar kadınlar kendi modalarını kendileri belirliyorlar.

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.